Nyitólap        Szolgáltatások        Árak        Munkáim        Tanácsok        Kapcsolat
oldal disz

Jó tanácsok kutyatartáshoz:

Kölykök Szuka
Kefélés Szemek
Fésülés Bőr
Samponos fürdetés, szárítás Öreg kutya
Csomómentesítés ollóval Védőoltás
Téli tisztogatás Bolha
Séta után Kullancs
Evés után Galandférgesség
Bőrredők Rühösség
Fülek Orsóférgesség
Fogak Szőrtüszőatka
Karmok Végbélzacskó = bűzmirigy

 

Kutyavásárlás előtt döntsük el, hogy milyen típusú kutya tetszik és annak gondozása mivel jár, milyen hozzávalókat, eszközöket kell hozzá venni, milyen problémák merülhetnek fel vele kapcsolatban az évek során. Tehát alapos mérlegelés után vegyünk kutyát, ha tisztában vagyunk minden tényezővel. Így se a leendő kutyának, se nekünk nem lesz teher az állattartás, hanem szórakozás.

 

Kölykök
3-4 hetes koruktól tálkából tudnak enni. Kis táluk legyen, ne tudjanak belemászni, és utána a tálakat és kutyákat is alaposan tisztítsuk meg. 4-5 hetes korban, ha szükséges féregtelenítsük, bolhátlanítsuk porral őket. Fürdetni még nem kellene. 2-3 hónapos koruktól lehet őket kefélni, hogy minél előbb hozzá szokjanak. Sőt, a védőoltások előtt ne is sétáltassuk a kiskutyákat! Addig valamit otthon, akár egy rongyot nevezzünk ki illemhelynek és szoktassuk rá, hogy ne össze-vissza pisiljen. Ha már sétáltathatjuk, akkor is egy ideig még tartsuk meg a pisilő rongyát, hogy fokozatosan szokjon át a fűben pisilésre.

kutyakölykök     kutya tállal

 

Vissza a lap tetejére!

 

Kefélés
Hetente egyszer nem árt puha- vagy gumi kefével megfésülni kutyánkat. Vedlési időszakban akár hetente kétszer is.
Ha szalagos a szőrzete, akkor nem árt, ha szét van tépkedve a bőréig, vigyázva, hogy ne sértsük meg. Gyakorisága fajtafüggő, végül is attól függ, mikor szalagosodik be: hetente, havonta, évente. Figyeljünk mindenképpen arra, hogy ne nemezelődjön a szőre, mert ott már csak az olló segít. (Nagyon ápolatlan állatnál a leghumánosabb megoldás, a szőr teljes lenyírása, mivel nagyon érzékeny a bőrük és a keféléssel nagy károkat is okozhatunk.)
Gerinctől haladjunk lefelé. Fogjuk meg a szőr tövét, ha csomós, úgy kevésbé fáj neki a kefélés. Ha jól tűri, akkor kapjon utána pl.: jutalom falatot, hogy jobban hozzá szokjon, ehhez a művelethez.

Komondor, Puli stb.
Fürdetés alatt ne gubancoljuk a szőrűket, hanem csak nyomogassuk ki a vizet.

Bobtail, csau-csau, lhasa apso, sheltie, skót juhászkutya, spiccek, szamojéd, újfundlandi stb.
Elég 1-2 hetente kefélni szőrűket fémkefével, majd lószőrkefével. A fülük mögött viszont naponta kellene az utóbbival. Szőrösszetapadásra jó a hintőporozás, de azért utána nem árt jól kikefélni is. Tincsekben hullik vedléskor a szőre, ami miatt elég csúnyácska lesz, de 1-2 hónap múlva újra a megszokott, szép szőrzetű kutyánk lesz.

  sheltie       spicc

Afgán agár, bedlington terrier, briard, kerry blue terrier, palotakutya, retriever, sealyham terrier, si-cu, skye terrier, spániel, szetterek, tibeti terrier, uszkár, yorkshire terrier stb.
Mindennap kefélgetni, fésülni kell őket. Ha kicsit összecsomósodott a szőre, akkor szőrbontó spray-t is használhatunk náluk.

briard      uszkár       yorkshire terrier

Szőrtelen kutyák
Náluk természetesen nem a szőrüket kell ápolni, hanem a bőrüket, hogy ki ne száradjon, le ne égjen a napon.

 

Vissza a lap tetejére!

 

Fésülés
Kefélés után javallott.

Vissza a lap tetejére!

 

Samponos fürdetés, szárítás
Először kikeféljük a szőrét és utána lehet fürdetni. Ne a vízben álljon, miközben a koszos vizet, vagy a sampont leöblítjük róla, hanem inkább zuhanyozzák le kedvencüket. Figyelve arra, hogy a fülébe, ill. szemébe ne kerüljön semmi.
Szárítás közben, ha kefélgetjük a szőrét, szép lesz utána és legközelebb lassabban csomósodik be. Hagyjuk, had rázza meg magát. Míg meg nem száradt 100%-osan, addig ne vigyük sétálni, nehogy megbetegedjen, ezért meleg helyen tartsuk.

Máskor elég vízzel átöblíteni vagy nedves ruhával megtörölni. Főleg a tappancsokat, a popsit, arcot.

Fürdetés a rendszeresen hozott kutyáknál 6-8 hetente bőségesen elég. A sampon fajtája pedig függ az egyéni igényektől: betegségek, irritáció, bolha, kullancs, bőrbetegség, allergia, szőr fajta stb.

fürdetés

Vissza a lap tetejére!

 

Csomómentesítés ollóval
Lekerekített végű legyen. Vigyázzunk, hogy a nehezen hozzáférhető helyeken nehogy megsértsük a bőrét. Ujjunkkal megfogjuk a szőrt a csomó alatt és fölötte vagdosunk. Ha nehéz, vagy már nagyobb a csomó, akkor fel is vághatjuk több darabra a csomót, hogy ne legyen kopasz foltja.

lekerekített végű olló

Vissza a lap tetejére!

 

Téli tisztogatás
Hóban való sétáltatás után töröljük szárazra a bundáját, tisztítsuk meg talpát, ha szükséges hasát, nemi szervét is a sótól, nehogy kimarja. Ezeket A-vitaminos olajjal, vagy zsíros kenőccsel kenegessük be, megelőzés vagy utókezelés gyanánt.

Vissza a lap tetejére!

 

Séta után
Száraz időben nedves ronggyal töröljük át a tappancsát, hasát, fülét, nedves időben szárazzal is.
Nagyon figyeljünk a növényekre is ilyen a bojtorján, a zöld muhar, a ragadós galaj, és a toklász. Mindig vizsgáljuk át a kutya bundáját, lábait, nem került-e bele valamelyik. Ha igen ne a növényt kezdjük el rángatni, inkább a szőrt szedjük le róla. A toklász a legveszélyesebb, mert nem csak a szőrbe tud beleragadni, de a bőr alá is befúrja magát, amit csak műtéttel lehet eltávolítani. Gyakori a lábujjak, a hónalj, a talp és a füleknél megbúvó növényi rész.
Célszerű a kutyán, néhány helyen kicsit rövidebbre vágni a szőrt, lógó fülű kutyánál a fül belső oldalát kinyírni, a lábujjak között a szőrt kivágni, a hónaljszőrt szintén kinyírni.
Kullancsra és a bolhára is oda kell figyelni. A szőrt nyissuk szét és csavarjuk ki kézzel vagy csipesszel a kullancsot. Ha a bolhát nem is látjuk, de az ürülékét észrevehetjük. Pici, homokszerű. Ilyenkor használjunk bolhairtót, hogy elkerüljük a további betegségeket is.
Tehát mindennap legalább egyszer, alaposan vizsgáljuk át az állatot, a séta után.

bojtorján    ragadós galaj

toklász 1  zöld muhar

Vissza a lap tetejére!

 

Evés után
Figyeljünk arra, hogy ha koszos a szája, a fülét nem sikerült felkötni és belelógót az ételbe, akkor alaposan tisztítsuk meg, ne legyenek káros következményei.

Vissza a lap tetejére!

 

Bőrredők
A bőrredőket is tisztán kell tartani, nehogy begyulladjon vagy gombásodjon. Húzzuk szét a redőket és nedves vattával mossuk meg, majd töröljük szárazra.

börredők

Vissza a lap tetejére!

 

Fülek
Hetente kell tisztítani, hogy elkerüljük a különböző betegségeket. A hosszú fülű kutyáknál nem árt rövid időre összefogni a feje felett a fülüket, hogy egy kicsit át tudjon szellőzni. A szőrt is ezért kell kitépni, a kutyák füléből. Nem csomókban, egyszerre sokat, nehogy, amiatt gyulladjon be. Ha sok a szőr, akkor több nap alatt végezzük el lekerekített végű csipesszel.
Fülgyulladás oka lehet, valamilyen más betegség a kutya más testrészén is, fertőző csírák, gombák vagy állatkák jutnak a hallójáratba. Ilyenkor jobb mihamarabb orvoshoz fordulni!

tacskó       si-cu

Vissza a lap tetejére!

 

Fogak
Kb. 3 hetes korukban kerülnek elő a tejfogaik (28 db) és kb. 12 hónapos korukra a fogváltásuk befejeződik, állandó fogakra cserélődik (fajtánként változó, de általában 42 db). Figyelni kell arra, hogy a fogak szabályosan álljanak, záródjanak, különben elég sok probléma felléphet az évek során. Célszerű 12 hónaposan orvoshoz vinni, nehogy fog vagy egyéb betegségek is kialakuljanak. Az egészséges fog színe fehér.
Ne csak puha, massza jellegű kutyakonzervet, szénhidrátban gazdag ételeket adjunk neki, hanem pl.: csontot, hogy használja a fogát, így öntisztúl. Hetente egyszer meg lehet mosni fogkefével vagy durva ronggyal. Étkezések után egy kis száraz kenyeret is adhatunk neki, az is tisztító hatással van a fogakra.
Fát rágicsálhat, ill. labdát stb. sőt, de a kőről vagy más kemény tárgyról, le kell szoktatni, mert nem tesz jót a fogainak.

fogak   nagy csont kis kutya

Vissza a lap tetejére!

 

Karmok
A kutyák karma is állandóan nő. Megfelelő mennyiségü mozgással ez teljesen karban tartható.
A lakásban tartott kutyáknál, nem kopik rendesen a köröm, így annak vágására is szükség van. Ezt nem javasoljuk a gazdiknak, mert könnyen megsérthetik az idegeket, ereket stb., ami erős vérzéssel jár.
Akkor nevezhető már hosszúnak a karom, ha nyugalmi állásban, már leér a földre és fájdalmas járást eredményez a kutyánál. Persze az első végtagokon a „fattyúujj” és a hátsókon a farkasköröm, ha pici korában nem lett leszedetve, nem valószínű, hogy földig fog érni, de lehetnek velük problémák, ezekre is jól oda kell figyelni!
Tehát, sétáltassuk gyakran a betonon, nem a fűben.
Karomgyulladás oka lehet: valamilyen sérülés, vagy gombás fertőzés, ill. fehérjében szegény táplálkozás. Minden sétáltatás után ellenőrizzük le és tisztítsuk meg a körmeit is és az ételei legyenek fehérjében, vitaminban és ásványi anyagokban gazdagok.

Vissza a lap tetejére!

 

Szuka
6-8 havonta tüzelnek kb. 3 hétig. Kb. 9. naptól enyhül a vérzés és innentől 4-5 napig fogamzó képesek. Ilyenkor sétáltatásnál figyeljünk, a kan kutyákra, nehogy egy nem tervezett kölyökkutya szülessen 63 nap múlva. Előtte alaposan tisztítsuk meg, a popóját, kevésbé érzik úgy a tüzelős illatát. Otthon pedig rá lehet adni az ő méretében egy tűzelő bugyit, a farkánál kivágva, hogy a lakást ne szennyezzék vér pöttyök.

Ha direkt vagy véletlen vemhes lesz kb. 65 nap múlva ellik. Ellőtte pár nappal nem árt, ha az emlőiről és a fenekén a péra tájékán lenyírjuk a szőrt. Így nem ragad össze a szőre, ellés és szoptatás közben. Az ellő ládáját vagy a helyet, ahol világra fogja hozni a kölykeit, fertőtlenítsük le.
Az anyának próbáljuk minden nap alaposan a fenekét megmosni és szárítani, míg a vérzés, váladékozás tart. Az emlőit pedig naponta többször is le kell fertőtleníteni. Ne menjünk be utcai felszerelésbe hozzájuk, és alaposan mossunk kezet, ha a kölykökhöz akarunk érni.
A szukát pedig tápláljuk vitaminban gazdag ételekkel. Ne ijedjenek meg, ha hullani kezd a szőre az ellés után, majd rendbe jön.

fakutyán bugyi

Vissza a lap tetejére!

 

Szemek
A csipás szemet, akár naponta többször is tisztítsuk ki, bórvízzel.
Ha begyullad a szeme, sokféle okból adódhat. Az egészen enyhe problémáktól, pl.: hajlamtól egészen valami szervi probléma tünetéig bármi okozhatja.
3%-os bórvizzel vagy kamillateával tisztítsuk meg a szemét, ha nem javul nézzük meg az alsó és felső kötőhártyazsákot, és ha tudjuk, vegyük ki, ami a gyulladást okozza. Ha még mindig csúnya a szeme forduljunk orvoshoz.
A szembe lógó szőr is problémákat okozhat: váladékozás (csipásodás), tehát ott is ha szükséges, rendszeresen kell nyírni a szőrt.

szemek

Vissza a lap tetejére!

 

Bőr
Ha helyesen tisztítjuk, tápláljuk, rendszeresen ellenőriztetjük orvossal, akkor egészséges marad a szőre-, a bőre. Ha nem foglalkozunk vele eleget, amit a fajtája megkíván, akkor a bőr is begyulladhat vagy gombásodhat. Ilyenkor ki kell deríteni, hogy miből adódhat.
Bolha miatt, valamilyen sérülés után, elkapta egy másik kutyától stb. és az állatorvossal megbeszélni, hogy mi a teendő a javulás érdekében.
Tünetek lehetnek: a szőr száraz-, fénytelen, szőrhullás, elszíneződés, a kutya vakarózik, nyalakodik stb.
Gombás fertőzésnél figyelni kell arra, hogy a beteg kutya, minden tisztítószere fésű stb. takarója, fertőz, tehát ha több kutyánk van, ne ugyanazzal keféljük, fésüljük, mosdassuk, nehogy ő is elkapja. A fertőzött textíliákat a szemétbe, a fekhelyét, ketrecét 3%-os formalin oldattal fertőtlenítsük le. Kisgyerekekre ilyenkor nagyon veszélyes, az állat, elkaphatják a fertőzést. Ne engedjük a közelébe, s mi se nagyon simogassuk ilyenkor!

Vissza a lap tetejére!

 

Öreg kutya
Kb. 9-10 éves koruktól nevezzük őket öregnek. Hasonló tünetek kezdenek ekkora jelentkezni, mint az öreg embereknél, idős emlősállatoknál. Szőrzet ritkul, szemek romlanak, izmok sorvadnak, aluszékonyabb lesz stb.
Csontot kevesebbet vagy egyáltalán ne kapjon, inkább könnyen emészthető, vitamindús legyen az étele. Hetente egyszer ne is adjuk neki táplálékot, pihentessük az emésztő rendszerét. Kb. félévente nem árt vitamin injekció kúrát tartani.

öreg kutya szemüvegben a könyv fölött

Vissza a lap tetejére!

 

Védőoltás
Ugyan arra vannak, mint az embereknél. Születés előtt az anya ad védettséget, utána a szoptatás, majd az oltások. Az oltások ugyanúgy vírusok gyengített verzióját tartalmazza, hogy a szervezet megtanulja, a leendő vírusok elleni védekezést.
Figyelembe kell venni, hogy a szuka, milyen oltásokat kapott, mi ellen tud védekezni eleinte a kölyke és mi ellen nem.
A féregtelenítés is fontos a kölyköknél, mert úgy jobban hat a vakcina. Kb. 6-8 hetes korukban kell megkapni az első oltásokat. 10-12 hetes korában kapja meg a következő dózist. Esetleg még 16 hetes korában is szükséges lehet, majd elég évente egyszer beoltatni.

Vissza a lap tetejére!

 

Bolha
A kutyák vérét szívják, kifejlődött formájukban és a mászkálásuk miatt, viszketést okoz az ebnek. Ki lehet irtani különböző szerekkel, ill. bolhanyakörvvel. Ezért a kutyusunk közvetlen környezetét nem árt rendszeresen tisztítani, fertőtleníteni, a bolha lárvák és peték miatt.

bolha

Vissza a lap tetejére!

 

Kullancs
Mászkálnak a kutyán, majd vért szívnak, hólyaggá duzzadnak és leesnek a földre petéket rakni. Betegséget terjeszt. Tünetei: vérfestékvizelés, étvágytalanság, gyors lesoványodás. Bolhanyakörv hatásos ellenük. Ha sétáltatás után megnézzük kedvencünket és találunk kullancsot, távolítsuk el, a hossztengely körüli csavarással vegyük ki, majd mindegyik kártevőt öljük meg.

kullancs fejlődése       kullancs a szőrben

Vissza a lap tetejére!

 

Galandférgesség
Ez is bélféreg, több fajtája is van és több méteresre is megnőhetnek. Lárváik háziállatok szerveiben pl.: sertés, nyúl, szarvasmarha lehet. Bennük nem fejlődik ki a féreg, csak hordozók (köztigazda). Ezért nyersen sose etessük kutyusunkat háziállattal (disznótor), vadállattal. Sőt mi se együnk nyersen húst, mert előfordulhat, hogy bennünk is kialakul bármelyik féreg.
Gyógyszeres kezeléssel megszüntethető. Amíg rendbe nem jön kedvencünk, addig a székletét meg kell semmisíteni, hogy véletlenül se fertőződjön meg más élőlény.
Nyers hús miatt egyéb vírusos betegségek is megtörténhetnek, melyek halállal végződhetnek.
Egy bizonyos fajtájának lárvájával, a bolhák is fertőzhetnek, ha megeszik. Ennek tünete, ha kutyánk a popoján csúszkál.

disznótor       galandféreg rajza

Vissza a lap tetejére!

 

Rühösség
Atkák okozzák. Vájatokat rágnak a felső hámrétegbe és abba rakják a petéiket. Viszketést okoz. Ilyenkor begyulladhat a kutya bőre, a szőre kihullhat, esetleg lesoványodik. A fejen kezdődik el és onnan terjed tovább. Még az emberre is átterjedhet.
Bolhairtó rá is hatásos lehet, de nem árt felkeresni az állatorvost. Étele legyen ilyen esetben a kutyusunknak mindenképpen fehérjében, szénhidrátban és vitaminban gazdag.

rüh

 

Vissza a lap tetejére!

 

Orsóférgesség
Tulajdonképpen bélféreg. 10-18 cm-et is elérheti. Kb. a fél évesnél fiatalabb kutyáknál jelent veszélyt, hogy lárva állapotban megeszik és ki is fejlődik a szervezetükben. Idősebb kutyákban védekezik ellene a szervezet valamilyen mértékben, mert nem lesz belőle féreg, de lappang a szervezetében egész életében. Ez a szuka kutyáknál, jelent problémát, mert már a méhében vagy szülés után a szoptatáskor átadhatja kicsinyeinek. Halált nem okoz, de betegségeket igen. Ezért célszerű a kölyökkutyákat 2-3 hetes korukban kezeltetni ellenük és rá 3-4 hétre ismét, hogy biztos elpusztuljanak a lárvák. Majd nem árt a későbbiekben a rendszeres féregtelenítés.
Kisgyerekekre veszélyes, megbetegedhetnek tőle, ha az emberi szervezet mássága miatt, nem is alakulnak ki a férgek. Tehát játszótértől távol sétáltassuk kutyánkat.

orsóféreg

Vissza a lap tetejére!

 

Szőrtüszőatka
Fiatal, gyenge ellenálló képességű ebeknél jelentkezik. Inkább a fejen jelentkezik (száj, szem, orr). Tünetei: szőrhullás, gyulladás, faggyútermelés, gennyesedés, göbök is kialakulhatnak. Ilyenkor a kutyus lemarad a fejlődésben, lesoványodik, akár meg is halhat. Minél előbb állatorvoshoz kell fordulni, hogy nehogy késő legyen.
Ha egy szuka kutyának többször lesznek ilyen kölykei (örökletes is lehet), inkább ne tenyésztjük!

szőrtüszőatka

Vissza a lap tetejére!

 

Végbélzacskó = bűzmirigy
A bűzmirigy a kutya végbélnyílásának két oldalán helyezkedik el.
Székletkor, főleg ha nem folyékony, mert szilárd a táplálék bevitel, automatikusan ez is ürül, ellenkező esetben betegségeket okozhat: bőr-, külső hallójárat gyulladást stb.
Tünetei lehetnek: a leülés fájdalommal jár, gyakran nyalogatja, a fenekén csúszkál, émelyítően büdös, stb. Ha már súlyosabb a probléma akkor, akár lázas is lehet.
Negyedévente ezért, nem árt kozmetikushoz vinni, ha ezt elhanyagoljuk, akkor mihamarabb keressük fel állatorvosunkat.

bűzmirigy rajza

Copyright 2013. Vissza a lap tetejére!